Lista najczęściej zadawanych pytań - hipnoza, autohipnoza, serwis, nagrania hipnotyczne

09 09.2014

Jak rozpoznać, że się jest w transie? Czasami mam wrażenie że podczas wprowadzania w trans nie do końca w niego wszedłem i martwię się, że ta sesja już na mnie nie podziała.
Odp: Nieraz nie da się zauważyć tego momentu. Możliwe objawy, które są względnie częste, to drgania powiek, rozluźnienie, wrażenie zapadania, zmiana temperatury ciała, wrażenie unoszenia się, wrażenie ciężkości lub lekkości, mrowienie, ograniczone odczuwanie wszystkiego, ograniczone słyszenie na czas transu (czasem na odwrót: wyraźniejsze słyszenie). Ogólnie często się nic nie czuje i nie ma to znaczenia dla realizowania sugestii.

Podczas transu jeżeli się na czymś skupiam, np. na wizualizacji, to pobudzam wtedy świadomość (czyli jestem świadomy, bo świadomie prowadzę myśli). Czy mogę przez to wyjść z transu? Zawsze myślałem, że świadomość należy jak najbardziej wyłączyć, aby podświadomość miała większą kontrolę i mogła przyjmować sugestie. Myślałem że trzeba jak najmniej myśleć podczas hipnozy, nie oceniać niczego, a jedynie słuchać.
Odp: W trans wchodzisz świadomie. Musisz być świadomy, żeby były efekty. Hipnoza nie jest stanem nieświadomości, ani stanem, który ma do tego prowadzić. Im bardziej będziesz świadomy, tym lepsze efekty. Hipnoza wręcz zwiększa świadomość w pewnym etapie, a nie ją ogranicza.

Jakie podkłady dźwiękowe poleca się do nagrań hipnotycznych? Słyszałem że plusk wody jest dobry. Są jakieś które pogłębiają trans?
Odp: Taki podkład, który pasuje do wizualizacji jest zalecany w nagraniu. Nie ma zasady. Nawet dźwięki z fabryki stosowałem w paru swoich transach. Same dźwięki można znaleźć za darmo (po rejestracji) na freesound.org na licencji Creative Commons (CC).

Po jakim czasie przeważnie następują zmiany w umyśle przy odsłuchiwaniu nagrań? Ile razy dziennie powinno się odsłuchiwać dane nagranie?
Odp: Przeważnie albo zadziałają od razu, albo po 2-3 odsłuchaniach widać wyraźne postępy. Jeśli nie widać zmian na początku to w danym przypadku na dany problem (nie na każdy, tylko ten konkretny) coś może po prostu nie zadziałać u danej osoby. Kolejne odsłuchania wzmacniają efekt i go podtrzymują.

Jeżeli już się zauważy zmianę, to można odstawić nagranie czy trzeba dalej słuchać. Jeżeli lepiej jest słuchać, to jak długo jeszcze?
Odp: Jeśli poziom zmiany nas satysfakcjonuje, to można odłożyć nagranie. Jeśli uważamy, że można coś jeszcze poprawić, to w moim odczuciu wystarczy zmniejszać stopniowo częstotliwość słuchania danego nagrania. Czasem wystarczy też dać sobie czas, żeby zmiana się utrwaliła w naszym codziennym zachowaniu. Czas jaki należy przeznaczyć nie powinien być ściśle określony, dopóki robimy postępy w trakcie kolejnych odsłuchań nagrania.

Jeżeli raz nastąpi zmiana w umyśle to czy będzie ona trwała, czy też może wrócić po jakimś czasie do stanu przed hipnozą?
Odp: Może wrócić, ale raczej jedynie w pewnym stopniu, a nie całkowicie się wycofać. Przykładowo: ja miewałem często napięcia mięśni psychosomatyczne w szyi, ciągnące się miesiącami. Na początku się nie znałem na pracy nad swoim umysłem, więc zmiana była nietrwała. Mimo to za każdym podejściem do uwolnienia się od napięć były one coraz mniej dokuczliwe i w rzadszych odstępach czasu się pojawiały. W końcu przestały się pojawiać, dopóki nie pojawiła się naprawdę silna sytuacja stresowa, ale i wtedy: ustępują same, jak sytuacja minie. Wcześniej nie ustępowały same z siebie nawet przez kilka miesięcy.

Jak często słuchać nagrań?
Odp: Wszystko zależy od konkretnego nagrania i konkretnej osoby. Nagrania na świadome śnienie (przykładowo) wymagają systematyczności. Jedno z nagrań z serii powinno być odsłuchiwane w miarę możliwości każdego dnia (na zmianę). W przypadku nagrań na np. pewność siebie można ich słuchać zdecydowanie rzadziej. Można w drugim przypadku po pojawieniu się efektów: zmniejszać tę częstotliwość lub przestać słuchać zupełnie, gdy osiągniemy upragniony efekt.

Czy dobrym pomysłem jest słuchanie kilku różnych nagrań jednego dnia?
Odp: Najlepiej słuchać jednego dnia nie więcej niż dwóch nagrań o różnej tematyce. Ułatwi to podświadomości sprawniejsze wprowadzenie zmian w każdej z dziedzin. Z tego samego powodu w czasie hipnoterapii również zalecam, by nikt nie próbował jednorazowo rozwiązywać wszystkich swoich problemów. Inaczej zmiana będzie znacznie mniej efektywna. Nie powinniśmy ponadto odczuwać frustracji z powodu tego, że zmiany w konkretnej dziedzinie są zbyt wolne lub niewystarczające. W takim przypadku rzeczywiście: wskazane jest słuchanie naprzemienne nagrań na różne tematy zmiany, jeśli mamy zamiar zmienić w sobie kilka aspektów.

Lewitacja ręki (nagranie ze strony) nie przyniosło oczekiwanego efektu. Czy to oznacza, że jestem odporny na hipnozę? Co mogę z tym zrobić?
Jednorazowe odsłuchanie tego nagrania bez powodzenia nie musi oznaczać odporności na hipnozę/sugestie hipnotyczne. Przede wszystkim trzeba ze spokojem podejść jeszcze raz do nagrania, stosując się do poniższych wskazówek:

  • Hipnozy najlepiej słuchać nie później niż o 18:00-19:00 w miarę posiadanych możliwości. Wtedy stan umysłu jest najkorzystniejszy dla zmian. Nie należy jej słuchać przed snem, jeśli nie jest to nagranie związane z zasypianiem lub snami.
  • Należy być w pełni wypoczętym przed słuchaniem nagrania i pamiętać, by podejść do niego ze spokojem.
  • Sugestywność się zmienia - kolejne podejście do nagrania może przynieść dużo lepsze rezultaty.
  • Nagrania najlepiej słuchać w pozycji stojącej. Chodzi o szybkie nastawienie się w pozytywny sposób do hipnozy z nagrań. Tylko o to. Nie ma sensu utrudnianie sobie na początku drogi.
  • Jeśli pomimo tego nie wyjdzie, to może to być związane z Twoimi przekonaniami do hipnozy, utraty kontroli nad sobą itp. W tym celu najlepiej, jeśli samodzielnie wykonasz lewitację ręki. Zamknij w tym celu oczy. Następnie przez około 5 minut daj sobie czas na wyciszenie, wyobrażając dowolną scenerię/akcję. Następnie pomyśl, że chcesz by ręka się unosiła lun odpychała od ciała. Wyobrażaj sobie, że przyczepiasz do niej baloniki z helem. Wyobrażaj sobie ponadto, że coś ją ciągnie do góry. Powtarzaj sobie, że chcesz by zaczęła się unosić. Czekaj cierpliwie na efekt minimum 5 minut. Procedura jest na tyle prosta, że masz nad tym kontrolę. Nic nie dzieje się bez Twojej zgody i poza Twoją świadomością. Możesz przerwać kiedy tylko zechcesz. Kiedy przekonasz się, że w trakcie hipnozy nie tracisz panowania nad sobą, to nagranie ze strony zacznie działać lepiej, a pozostałe nagrania również przyniosą dużo lepszy skutek. Warto pamiętać, że hipnoza nie jest szczególnym stanem dla świadomości - wszystko będziesz tak samo odczuwać. Nie oczekuj niczego specjalnego przed podaniem sugestii. Najważniejszy jest efekt końcowy, a to czy wystąpi dowiesz się dopiero po podaniu sobie sugestii. Wcześniej prawdopodobnie nie zauważysz pojawienia się stanu hipnozy.


Co sądzisz o nagraniach, stworzonych przez XYZ
Odp: Najprawdopodobnie sądzę, że (w większości przypadków) były niewystarczająco dobre, skoro zrobiłem na swojej stronie coś alternatywnego. Przez wiele lat koncentrowałem się na tym, by znaleźć szczególnie skuteczne podejście do zmiany dzięki nagraniom, gdyż sam nie znam zbyt wielu zdolnych hipnotyzerów, którzy umieliby wprowadzić zmiany we mnie.

Dlaczego dajesz nagrania za darmo? W czym jest haczyk? Jakie masz z tego korzyści?
Odp: Nagrania robiłem w zdecydowanej większości przede wszystkim dla siebie. Rozwijam się cały czas i ciągle usprawniam swoje życie. Dlaczego by w związku z tym nie podzielić się nimi z resztą? Mam przy tym kilka pośrednich korzyści:

  • Poznaję ciekawe osoby, które się odzywają na Skype lub GG. Tym sposobem poznałem między innymi swoją drugą połówkę.
  • Dostaję feedback i nie testując nagrania na sobie wiem, które z nich działają lepiej. Oszczędzam czas, bo przesłuchanie wszystkich nagrań (nie tylko w czasie obróbki, ale także w celu bezpośredniej zmiany) byłoby trudne.
  • Jest to moje hobby i zawsze chciałem dawać od siebie więcej.
  • Nie każdego stać na hipnozę, kursy itp. itd. 10 lat temu, kiedy zaczynałem naukę u Grzegorza Halkiewa też mnie nie było stać. Dostałem od niego szansę w postaci bardzo tanich szkoleń dla studentów i uczniów, a w późniejszym okresie: darmowych szkoleń. Grzegorz Halkiew jest nie tylko moim trenerem hipnozy oraz mentorem, ale również i przyjacielem.
  • Nie ma reklam na stronie i raczej nikt nigdy nie byłby w stanie zaproponować formy reklamowania siebie na tyle konkretnej, żebym reklamy umieścił. W związku z tym: reklam nie ma, a więc korzyści finansowych również.


Jak mogę pomóc w rozwoju strony? Jak mogę Tobie pomóc?
Odp: Sposobów na to jest co najmniej kilka:

  • Polub stronę na facebooku i udostępnij link na swojej tablicy.
  • Powiedz o niej swoim znajomym.
  • Pomóż w rozwoju forum, zakładając nowe tematy.
  • Napisz opinię/recenzję o nagraniach konkretnych lub ogółem o stronie i wyślij ją do mnie z zaznaczeniem, że się zgadzasz na jej upublicznienie. Jeśli dołączysz swoje zdjęcie i na umieszczenie go publicznie również się zgodzisz, to w ogóle będzie super.
  • Jeśli masz własny sprzęt nagraniowy, który się nadaje do profesjonalnych lub półprofesjonalnych nagrań: wyślij próbkę swojego głosu. Jeśli uznam, że się nadaje - chętnie Ci odeślę tekst do nagrania, a obróbką końcową mogę się zająć osobiście.
  • Jeśli jesteś muzykiem i stworzyłbyś dla mnie kilka sampli 2-10 minutowych do podkładów relaksacyjnych - bardzo mi tym pomożesz. Ilość gotowych, darmowych próbek muzycznych jest ograniczona. Dobry podkład zawsze się przyda.
  • Odezwij się na gg, Skype lub maila i podziel swoimi pozytywnymi wrażeniami - to zawsze pomaga i motywuje. :)
Facebook